OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE ( PRP)
1. Jest koncentratem płytek krwi, który otrzymujemy z krwi pełnej pacjenta podczas odpowiedniej procedury odwirowania i wyizolowania tej frakcji.
2. Po wstrzyknięciu pozyskanego PRP do tkanek rozpoczyna się proces degranulacji ziarnistości w płytkach krwi.
3. Uwalniane są czynniki wzrostu, które mają ogromny potencjał regeneracyjny. Odpowiedzialne są za wzrost syntezy kolagenu, mitozę komórek, wzrost naczyń krwionośnych, stymulują migrację innych komórek, w tym mezenchymalnych komórek macierzystych do uszkodzonych miejsc w tkankach.
Osocze podajemy w miejsca wymagające regeneracji i rewitalizacji .
Jeśli potrzebujemy odbudować ubytki tkankowe podajemy fibrynę -PRF :
Przed zabiegiem Po zabiegu
FIBRYNA BOGATOPŁYTKOWA -PRF
1. To trójwymiarowa struktura, której matrycę stanowi fibryna.
2. W przestrzeniach trójwymiarowej sieci fibryny umiejscowione są wysokie stężenia płytek krwi, krwinki białe oraz komórki macierzyste
3. Struktura fibryny stale i w długim okresie czasu stymuluje płytki do uwalniania czynników wzrostu, cytokin oraz skutecznie kieruje migracją mezenchymalnych komórek macierzystych do miejsca uszkodzenia ciała.
4. Po podaniu do tkanki przechodzi w formę stałą- wypełnia przestrzenie i ubytki ( w medycynie estetycznej i doskonale sprawdza się w ortopedii !!
Rożnica między osoczem PRP a fibryną I-PRF. W metodzie z wykorzystaniem osocza bogatopłyt¬kowego PRP, płytki krwi bardzo szybko uwalniają duże stężenia czynników wzrostu. W przypadku fibryny bogatopłytkowej płytki krwi zamknięte w trójwymia¬rowej strukturze fibryny są aktywowane w dłuższym czasie. Powoli uwalniane czynniki wzrostu dłużej stymulują proces naprawczy, dzięki czemu uzysku¬jemy dużo silniejsze efekty regenerujące.
Najkorzystniej jest wykonywać zabiegi łączone – przy jednej procedurze pobrać od pacjenta zarówno osocze jak i fibrynę. Mamy wówczas regenerację, rewitalizację jak i odbudowę ubytków.
Procedurę zabiegu wykonujemy 3 krotnie w odstępach ok 4-6 tygodniowych.
Przed zabiegiem Po zabiegu