Audiometria tonalna (ang. Pure Tone Audiometry, PTA) – jedna z najczęściej stosowanych metod subiektywnego badania słuchu. Jej głównym celem jest ocena progu słyszenia, pozwalająca określić rodzaj oraz stopień upośledzenia tego zmysłu.
W audiometrii tonalnej badanie słuchu polega na pomiarze przy przewodnictwie powietrznym lub kostnym, ubytku słuchu dla tonów sinusoidalnych o różnych częstotliwościach. Wyniki są prezentowane w postaci krzywych – audiogramów, które przedstawiają próg słyszenia. Próg słyszenia jest określany poprzez stopniowe wzmacnianie tonu – metoda wstępująca, lub przez jego osłabienie – metoda zstępująca. Pasmo częstotliwości w jakim przez najmniejszą wartość słyszalnego tonu pozwala się wyznaczyć próg słyszenia utrzymuje się w przedziale od do.
Przeprowadza się ją w specjalnie izolowanym i wytłumionym pomieszczeniu (tzw. kabinie ciszy). Trzeba odpowiadać po każdorazowym usłyszeniu dźwięku, który jest generowany z audiometru do specjalnych słuchawek. Odpowiedzi mierzy się w poszczególnych częstotliwościach i natężeniach dźwięku. Wynik podawany jest w postaci krzywych, tzw. audiogramów, obrazujących schorzenia narządu słuchu i wielkość upośledzenia słuchu.
Przewodnictwo powietrzne:
Wykonywane jest przy pomocy słuchawek nałożonych na uszy. Przed badaniem pacjent otrzymuje przycisk, na który ma naciskać jeżeli usłyszy dźwięki w słuchawkach. Najważniejsze podczas tego badania jest reagowanie nawet na dźwięki, które usłyszy się bardzo cicho. Badanie ma na celu oznaczenie jak najcichszych dźwięków jakie są odbierane przez uchu. Krzywa powstająca w wyniku określania tych dźwięków, nazywana jest krzywą przewodnictwa powietrznego.
Przewodnictwo kostne:
Badanie przeprowadzane jest za pomocą specjalnej słuchawki kostnej umieszczanej za uchem na tzw. wyrostku sutkowatym. Poprzez drgania tej słuchawki wprowadzana jest w drgania czaszka, a przez to przede wszystkim ślimak. W ten sposób odbierane są dźwięki. Najważniejszy jest fakt, że dźwięki brzmią tak samo, jak przez zwykłe słuchawki.
Podstawowa interpretacja wyników:
Im krzywa przebiega wyżej, tym słuch jest lepszy. Norma, to krzywa przebiegająca nie niżej niż 25 dB HL.
Audiometria tonalna - przeciwwskazania:
- klaustrofobia – kabina audiometryczna jest ciasna i szczelnie zamykana
- brak współpracy chorego – badanie opiera się na zgłaszaniu usłyszenia dźwięku
Badanie wykonywane jest w ramach Medycyny Pracy oraz na zlecenie lekarza laryngologa z tutejszej
poradni laryngologicznej.
Personel wykonujący badanie:
- technik elektroradiolog Rafał Zdunowski